Region Gmina Miasto od 2015 roku

niedziela, 24 listopada 2019

Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne opublikowało listę mieszkańców ulicy Rybackiej i Szkolnej w Kruszwicy


Kolejne ciekawe dokumenty udostępniło na swojej stronie internetowej Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Tym razem jest to lista mieszkańców ulicy Szkolnej i Rybackiej w 1919 roku.- Materiał źródłowy jest bogaty przy dogłębnej analizie. Wynika z niego m.in. sposób notowania właścicieli domów (wymieniony jest tylko właściciel bez pozostałych lokatorów), rozmieszczenie domów oraz ówczesną ich numerację (obecna ulica Kasprowicza mogła mieć więcej domów lub kamienic w okresie zaboru pruskiego) - informuje Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne z siedzibą w Kruszwicy.

Według informacji w dokumencie można dowiedzieć się w jakim miejscu funkcjonowało targowisko przy domu Michała Kopańskiego. Ciekawe są zwłaszcza nazwiska, które do dziś funkcjonują w mieście.

- Na uwagę zasługują zasługują również niektóre z nazwisk osób, które zamieszkiwały ulicę Rybacką. I tak w dokumentacji natkniemy się na Jana Borówkę czy Wojciecha Ziętarę (nazwiska znane i do dziś funkcjonujące w Kruszwicy). Wśród nazwisk niemieckich pojawia się postać Millbranta. Baczni obserwatorzy historii lokalnej napotkają to nazwisko przy okazji egzekucji Polaków w podkruszwickich Łagiewnikach 24 września 1939 roku. Według relacji grabarzy, którzy opowiedzieli o bestialskim mordzie dokonanym na Polakach, wśród miejscowych Niemców, którzy towarzyszyli plutonowi egzekucyjnemu byli dwaj bracia Millbrantowie - podaje stowarzyszenie.

Więcej informacji na stronie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne

Polityka Prywatności

POLITYKA PRYWATNOŚCI PORTALU KurierKruszwicki.pl

1) Administratorem serwisu spółka Invest Mara, która odpowiada za przechowywanie i bezpieczeństwo danych użytkowników portalu.