WHAT’S HOT NOW

ads header

Business

Popularne

Life & style

Games

Sports

Region Gmina Miasto od 2015 roku

» » Na grobach powstańców złożyli kwiaty i znicze. Niepodległość Kruszwicy wiodła przez Powstanie Wielkopolskie


Na grobach Powstańców Wielkopolskich złożono dziś kwiaty i znicze. W ten symboliczny sposób kruszwiczanie co roku obchodzą Święto Niepodległości.Przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń oraz mieszkańcy wzięli udział w uroczystościach pod Kolegiatą św. Ap. Piotra i Pawła. Tam na grobach Powstańców Wielkopolskich złożono kwiaty oraz znicze. W ten symboliczny sposób samorząd podkreślił,że wolność Kujawom zwróciło dopiero Powstanie Wielkopolskie. 

Swój patriotyczny akcent w obchody Święta Niepodległości włożyło lokalne PTTK w Kruszwicy. Po uroczystościach głównych zorganizowany został rajd rowerowy do miejsc pamięci w Polanowicach i Łagiewnikach.Akcja wyzwoleńcza Kruszwicy prowadzona była w dużej mierze spontanicznie. Dzięki energii i nabytej na wojnie rutynie powstańców, szczególnie ich dowódcy Prusinowskiego, sytuacja została opanowana, a Niemcy rozbrojeni. 

Jeszcze tej samej nocy, jedna z największych patriotek Maria Daleszyńska uszyła polski sztandar, który na szczycie Mysiej Wieży zawiesili powstańcy Drzewiecki, Wysocki i Szablewski.Kruszwica doczekała się wolności i pozostała miastem polskim

fotografia oraz więcej zdjęć: www.mojakruszwica.pl

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Leave a Reply

Czytaj także