WHAT’S HOT NOW

ads header

Business

Popularne

Life & style

Games

Sports

Region Gmina Miasto od 2015 roku

» »Unlabelled » Krok po kroku o najważniejszej Mszy w roku-Wigilii Paschalnej[FOTO+VIDEO]-KurierKruszwicki.pl


Zakończyliśmy Święte Triduum Paschalne. Przedstawiamy fotorelację z centralnej części tego okresu w Kościele Katolickim, czyli Wigilii Paschalnej. Fot. www.tereska.eu/MS


Wigilia Paschalna składa się z czterech części: Liturgii Światła, Liturgii Słowa, Liturgii Chrzcielnej oraz Liturgii Eucharystycznej. Czasem po zakończeniu Mszy może odbyć się Procesja Rezurekcyjna, obwieszczająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Przebieg Wigilii Paschalnej przedstawimy Państwu krok po kroku, z krótkimi objaśnieniami, na przykładzie kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy.

1. Liturgia Światła
Wierni, świeccy gromadzą się w kościele, mogą również przed kościołem przy ceremonialnym ognisku. Wybija godzina 18.00 (w naszym przypadku). Kapłan wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza udaje się pod ognisko, gdzie dochodzi do poświęcenia ognia i przygotowania Paschału (poniższa infografika, źródło: www.deon.pl). Po zapaleniu Paschału ruszamy procesyjnie do świątyni. Kapłan zatrzymuje się w 3 miejscach w kościele unosząc Paschał oraz intonując "Światło Chrystusa". Wierni w tym czasie zapalają swoje świece od Paschału. Po dojściu do Ołtarza celebrans wygłasza Orędzie Wielkanocne (Exsultet)-video poniżej.2. Liturgia Słowa
Na Liturgię Słowa składa się maksymalnie 8 czytań (w naszym przypadku tych czytań jest 5). Czytania opowiadają nam historię zbawienia: dzieło stworzenia, mękę Jezusa Chrystusa oraz jego śmierć. Wybrane czytania poprzedzane są psalmem oraz kolektą. Po odczytaniu czytań następuje uroczysta Gloria, podczas której biją wszystkie dzwony w kościele oraz rozbrzmiewają organy, podobnie jak w Wielki Czwartek. Po hymnie odczytuje się Epistołę: czytanie z Nowego Testamentu. Następnie odśpiewuje się uroczyste Alleluja wraz z psalmem allelujatycznym-video poniżej. Po psalmie kapłan odczytuje Ewangelię i wygłasza Homilię.
3. Liturgia Chrzcielna
W czasie Liturgii Chrzcielnej ponownie zapalamy przyniesione przez nas świece. Po modlitwie kapłana zostaje odśpiewana Litania do Wszystkich Świętych-video poniżej. Po Litanii zostaje odprawione Błogosławieństwo Wody Chrzcielnej, a następnie dokonywana jest aspersja-pokropienie wiernych. W czasie tej Liturgii dochodzi do odnowienia naszych Przyrzeczeń Chrzcielnych.


4. Liturgia Eucharystyczna
Jest, to najprościej, mówiąc reszta Mszy Świętej, na którą się składa: ofiarowanie darów, Modlitwa Eucharystyczna, Prefacja, Konsekracja oraz Obrzęd Komunii Świętej. Po rozdaniu Komunii Świętej występuje uroczyste błogosławieństwo oraz rozesłanie, które będzie nam towarzyszyć podczas najbliższej Oktawy Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.Po tak złożonej Liturgii może wystąpić Procesja Rezurekcyjna, podczas której niesie się krzyż, figurę Chrystusa Zmartwychwstałego oraz Najświętszy Sakrament. W naszym przypadku jednak Procesja Rezurekcyjna miała miejsce dopiero podczas Rezurekcji o godzinie 6.00.

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Leave a Reply

Czytaj także