Region Gmina Miasto od 2015 roku

piątek, 23 marca 2018

Wywiad z Bartłomiejem Grabowskim [ZAPOWIEDŹ]-KurierKruszwicki.pl


Z Bartłomiejem Grabowskim: historykiem, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, wiceprezesem Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego, socjologiem, pisarzem, działaczem społecznym, rozmawiał Michał Sobczak, redaktor naczelny Kuriera Kruszwickiego.

Wywiad poświęcony jest najnowszej publikacji Bartłomieja Grabowskiego: Wieś Chełmce.

Książka, jak sama nazwa wskazuje, opowiada o historii wsi Chełmce, położonej niedaleko Kruszwicy. Po zapoznaniu się z nią dowiadujemy się między innymi o historii samej wsi, kościoła św. Katarzyny, a także o losach mieszkańców podczas II Wojny Światowej.

Słowo od Autora:

Książka o Chełmcach, skierowana jest głównie do mieszkańców wsi. Powstała na podstawie wywiadów i materiałów zebranych podczas badań Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w latach 2014-2016. Publikacja porusza kwestię udziału ochotników z Chełmc w Powstaniu Wielkopolskim, opowiada o losach mieszkańców w czasie II wojny światowej, a także porusza tematy związane z historią parafii. Rozdziały ułożone są chronologicznie, znajdziemy w nich także rys historyczny szkoły podstawowej i ochotniczej straży pożarnej, a także wiele innych zagadnień związanych z osadą. Czytelnikom, którzy liczą na ozdoby typu: fotografia muszę niestety rozczarować. Szkice są wstępem do obszerniejszej monografii, którą mam nadzieje ukończyć, gdy zbiorę więcej informacji o byłej gminie Chełmce i dopiero dalszy ciąg historii chełmieckiej zawierać będzie między innymi fotografie, dokumenty, mapy itp. Szkice o wsi Chełmce są swego rodzaju podziękowaniem z mojej strony dla wszystkich, którzy podzieli się z nami historią swoich przodków.

Wywiad dostępny już niedługo na portalu www.mojakruszwica.pl
Zapraszamy!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne

Polityka Prywatności

POLITYKA PRYWATNOŚCI PORTALU KurierKruszwicki.pl

1) Administratorem serwisu spółka Invest Mara, która odpowiada za przechowywanie i bezpieczeństwo danych użytkowników portalu.