Region Gmina Miasto od 2015 roku

sobota, 16 grudnia 2017

Uczcili pamięć kmdr Zbigniewa Przybyszewskiego-KurierKruszwicki.pl


Dziś, w 65 rocznicę śmierci kmdr Zbigniewa Przybyszewskiego oraz w czasie trwania uroczystości pochowania jego szczątków w Gdyni, kwiaty i znicze przy grobowcu rodziny Przybyszewskich złożyli członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego w Kruszwicy. Fot. Michał Sobczak16 grudnia 1952 roku, w mokotowskim więzieniu zamordowany został kmdr Zbigniew Przybyszewski, dowódca 31. Baterii Artylerii Nadbrzeżnej na Helu. Dziś mija 65 rocznica śmierci wojskowego. W tą znamienną rocznicę członkowie Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego złożyli kwiaty i znicze w miejscach pamięci, przypominających nam o postaci komandora.

Podczas wojny obronnej 1939 r. kpt. Przybyszewski kierując ich ogniem, pomimo odniesionej rany, stawiał opór niemieckim siłom aż do 2 października. W tym czasie nie tylko opierał się atakom i utrzymał dyscyplinę wśród swoich żołnierzy, lecz również stoczył pojedynki artyleryjskie z pancernikami "Schleswig-Holstein" i Schlesien". pomimo przewagi wroga bateria dzięki dobremu maskowaniu i dowodzeniu nie została poważnie uszkodzona-pisze Bartłomiej Grabowski z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

Więcej o Zbigniewie Przybyszewskim możemy poczytać na stronie towarzystwa:
http://kruszwicahistoria.blogspot.com/2017/12/65-rocznica-smierci-kmdr-zbigniewa.html

Więcej o uroczystościach w Gdyni:
http://www.mojakruszwica.pl/2017/12/gdynia-uroczystosc-pochowku-szczatkow.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne

Polityka Prywatności

POLITYKA PRYWATNOŚCI PORTALU KurierKruszwicki.pl

1) Administratorem serwisu spółka Invest Mara, która odpowiada za przechowywanie i bezpieczeństwo danych użytkowników portalu.