WHAT’S HOT NOW

ads header

Business

Popularne

Life & style

Games

Sports

Region Gmina Miasto od 2015 roku

» » Przy kruszwickiej kolegiacie będzie okazja powspominać powstańców warszawskich z Kruszwicy
1 sierpnia tradycyjnie delegacja Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego odwiedzi grób Anny Szejn, uczestniczki Powstania Warszawskiego. Kruszwiczanka to jedna z ośmiu osób z Kruszwicy, którzy wzięli udział w wydarzeniach z 1944 roku.

Największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Europie zakończył się klęską i tragiczną śmiercią wielu dziesiątek tysięcy ludzi. Bohaterska walka powstańców trwała 63 dni. Swój udział w wydarzeniu mieli także kruszwiczanie.

- Co roku o godzinie 17:00 spotykamy się na grobie uczestniczki Powstania Warszawskiego Anny Szejn. Podczas wspólnej modlitwie przypominamy także o pozostałych siedmiu pochodzących z Kruszwicy powstańcach - przypomina zarząd Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.


Anna Szejn pseudonim "Aga" urodziła się w Kruszwicy 28 listopada 1916 roku. W Powstaniu Warszawskim walczyła w oddziale "Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – VII zgrupowanie „Ruczaj” - punkt sanitarny ul. Natolińska 6 – Szpital Polowy ul. Marszałkowska 40. Dzielnica Śródmieście Południe.


- Przyłączyć może się do nas każdy. Wspólny, skromny hołd oddany bohaterom jest bardzo ważny. Pokazujemy w ten sposób, że nie jest nam obojętne, to co wydarzyło się w czasie wojny, a udział kruszwiczan uznajemy za istotny - dodaje stowarzyszenie.

Anna Szejn jest jedną z ośmiu osób z Kruszwicy, której biogram został opracowany przez Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne. Kruszwiczanka po upadku Powstania Warszawskiego, ze stolicy wyszła wraz z ludnością cywilną. Po wojnie powróciła do Kruszwicy, gdzie wyszła za mąż za Mieczysława Szejna, porucznika AK o ps. "Skała". Zmarła 3 marca 1991 roku. Pochowana na cmentarzu kolegiackim w Kruszwicy. 


Fot. Archiwum

«
Next
Nowszy post
»
Previous
Starszy post

Brak komentarzy:

Leave a Reply

Czytaj także